Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Nejvyššího soudu Šámal přijal Zemanovu nabídku stát se ústavním soudcem

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal po středeční schůzce na Hradě přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. Své rozhodnutí sdělil novinářům po skončení schůzky. Prezident nyní předloží návrh kandidáta na ústavního soudce Senátu, který musí jeho návrh schválit. Místo na patnáctičlenném Ústavním soudu se uvolnilo po rezignaci soudce Jana Musila.

Soudce Šámal po rozhovoru s prezidentem zdůraznil, že souhlas s kandidaturou neznamená automaticky, že by se členem Ústavního soudu stal. „Musím samozřejmě absolvovat řízení o získání souhlasu Senátu. Já to nijak nepodceňuji, vím, že to není nic lehkého, a proto se na to budu připravovat,“ řekl.

Šámal se Zemanem diskutoval i o tom, kdo by ho měl nahradit v čele Nejvyššího soudu. Hovořit o konkrétních jménech je ale podle něj předčasné. „My jsme i o těchto otázkách hovořili a nakonec jsme se shodli a pan prezident jednoznačně řekl, že chce tuto otázku se mnou řešit až poté, co získám případně souhlas Senátu,“ řekl Šámal.

V současnosti Pavel Šámal působí jako předseda Nejvyššího soudu. Je specialistou na trestní právo, stejně jako Musil, který počátkem letošního roku na funkci ústavního soudce rezignoval. Jeho místo je od té doby volné, Zemanův původní kandidát, bývalý děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nezískal podporu v Senátu a poté už prezident dalšího adepta nenavrhl.

Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž ústava nezakazuje opakování mandátu. Ústavním soudcem se může stát bezúhonný český občan, který je volitelný do Senátu – tedy je mu nejméně 40 let. Musí mít vysokoškolské právnické vzdělání a musí být nejméně deset let činný v některé právnické profesi.