Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident pogratuloval britskému premiérovi Borisi Johnsonovi k vítězství ve volbách

Předčasné parlamentní volby ve Velké Británii podle vyhrála Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona, se ziskem 368 mandátů získala v Dolní sněmovně přesvědčivou absolutní většinu. Johnson již dostal od královny Alžběty II. Pověření k sestavení nové vlády, Británie by tak mohla na konci ledna opustit Evropskou unii. Prezident Miloš Zeman poblahopřál Johnsonovi k volebnímu vítězství dopisem.

„Rád vzpomínám na náš osobní rozhovor v červnu 2017 během mé cesty do Velké Británie a také na naše setkání letos v prosinci během summitu NATO v Londýně. Považuji Vás za silnou a charismatickou osobnost, která bude schopná vyvést Británii z několikaletého tápání a dát dalšímu vnitřně i zahraničněpolitickému vývoji Spojeného království tolik potřebnou dynamiku,“ napsal Johnsonovi prezident.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček na svém twitteru oslavoval premiéra Johnsona už v noci. Sdílel status „Vivat Boris.“ Další gratulaci přidal těsně před koncem sčítání hlasů, kdy se o výhře konzervativců už nedalo pochybovat. „Je tu svět svobody, demokratických voleb a politiků, kteří díky normálnímu kontaktu s lidmi ve volbách vyhrávají. A pak je tu nenávistná politika, propojená s médii, neziskovkami, tzv. elitami, politika, která chce svobodu zničit,“ konstatoval Ovčáček.

„Gratuluji Borisovi Johnsonovi a konzervativcům k drtivému vítězství v parlamentních volbách. Zvítězil charismatický lídr, moje krevní skupina. Získal silný mandát dokončit brexit. ČR ztrácí silného spojence v EU, což je mi líto,“ přidal se ke gratulacím také premiér Andrej Babiš.