Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Lidé srdcem ze svíček vzpomínají na Václava Havla, od jeho smrti uplynulo osm let

Desítky lidí přišly od dnešního poledne na pražské Jungmannovo náměstí zapálit svíčku za Václava Havla. Ve výroční den úmrtí prvního českého prezidenta také na tomto místě v centru Prahy zaznívají úryvky z jeho děl, které tam lidé několik hodin čtou. A čtou nejen česky, ale také anglicky, slovensky, ukrajinsky i polsky. Číst přišli i kněz a filozof Tomáš Halík, bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo socioložka Jiřina Šiklová.

Vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádá počtvrté občanské hnutí Politika a svědomí, skončí v 18:00 mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné. Akce k připomínce Havlovy osobnosti se dnes konají i na jiných místech, v Praze se ještě lidé například sejdou v 18:00 na Václavském náměstí.

Na Václavském náměstí vystoupí přátelé a někdejší kolegové prezidenta – bývalý Havlův kancléř a později ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, publicista a bývalý Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel, osobní asistentka Havla Jaroslava Dutková nebo herečka a někdejší prezidentova sekretářka Bára Štěpánová. Ve stejnou dobu jako pieta na Václavském náměstí začne i pochod Srdce na Hrad z náměstí Václava Havla u Národního divadla na Hradčanské náměstí u Pražského hradu, kde zazní nahrávky Havla.

Poslední prezident Československa a první prezident České republiky Václav Havel zemřel před osmi lety ve věku 75 let na následky dlouhodobých zdravotních problémů. Naposledy vydechl na své milované chalupě na Hrádečku, kam dnes lidé také přijížděli a přicházeli zapálit svíčku a zavzpomínat.