Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal novelu zákona, která zpřísňuje podmínky pro realitní makléře

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu zákona o realitním zprostředkování, která zpřísňuje podmínky pro výkon profese realitního makléře. Nově budou muset být makléři bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění. Zákon má platit od února 2020.

Makléři budou muset mít podle novely buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Zákon počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Makléřům působícím na základě smlouvy pod obchodní značkou realitní společnosti by mělo stačit poloviční pojištění. Pokud by se makléř nepojistil, bude riskovat až milionovou pokutu.

Novela má zamezit také tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou mít podle novely povinnost sdělit zájemci závady nemovitosti.

Měnit se bude i mechanismus úschovy peněz při nákupu a prodeji nemovitostí. Úschovy peněz budou moci realitní kanceláře poskytovat výhradně na písemnou žádost klienta s tím, že peníze musejí být na samostatných účtech. Makléři budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři nebo advokáty.

Česko by se podle statistik dalo označit za „ráj makléřů“, neboť podle dat Českého statistického úřadu připadá v ČR jeden makléř na 720 lidí, což je desetkrát méně než například v sousedním Německu.