Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zváží nominaci Válkové na ombudsmanku, měla se podílet na šikaně disidentů

Prezident Miloš Zeman navrhl v polovině prosince navrhl Poslanecké sněmovně jako kandidátku na novou ombudsmanku bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Válková, která je v současnosti poslankyní za ANO a zmocněnkyní vlády pro lidská práva, tak mohla nastoupit po současné veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové. Ukázalo se ale, že její minulost za doby nesvobody nese určité šrámy, a prezident tak uvažuje o stažení její nominace.

Podle informací webu info.cz se měla Válková na přelomu 70. a 80. let podílet na šikaně disidentů režimem tím, že hájila zákony, které byly zneužívané proti nim. Jako autorka navíc spolupracovala na tvorbě textů s prokurátorem Josefem Urválkem, který jako státní zástupce (tehdy prokurátor) poslal na smrt Miladu Horákovou.

Další osud Válkové je tak nyní v rukou prezidenta, který ji na funkci nominoval. „Nyní nebudeme v této citlivé věci pronášet jakékoliv soudy,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident se pak podle něj k věci vyjádří v neděli v pořadu Hovory z Lán. Podle zdrojů z Pražského hradu byl však prezident informacemi „velice nepříjemně zaskočen“.

„Ten článek je absolutní nepravda. Chce se mi říct nesmysl a blábol,” reagovala Válková v internetové televizi Seznam. Poslankyně prý nevidí důvod k tomu, aby odstupovala ze své kandidatury na pozici ombudsmanky. „Někdo strašně moc nechce, abych se stala ombudsmankou. Určitě neodstoupím kvůli lžím,” uvedla Válková.