Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš podal trestní oznámení na autora řetězových mailů, vadí mu pomluvy

Současný senátor a někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš se rozhodl podat trestní oznámení kvůli tvrzení, že si vzal na volební kampaň jeden milion korun od Nadace pro děti. Podle něj je tato informace, která koluje v tzv. řetězových e-mailech a na sociálních sítích lživá a poškozuje jeho dobré jméno.

„Tohle už je opravdu za hranou, a proto jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu. Toto oznámení jsem doplnil řadou podkladů, které mohou pomoci policii identifikovat ty, kteří tuto lež záměrně šíří. Právo přece musí platit ve virtuálním prostředí stejně jako v tom reálném. Šíření nenávisti, poplašných zpráv či prokazatelných lží si nesmíme nechat líbit a musíme se jim důrazně postavit!“

Objektivně je nutno poznamenat, že na neobvyklé množství lživých informací proti Jiřímu Drahošovi už v minulosti poukazovaly různé organizace i média. Například server iRozhlas.cz po prezidentské volbě v roce 2018 uvedl, že Česko zažilo nejmasovější nárůst dezinformací, které nejčastěji mířily právě proti Drahošovi. „Existují i protizemanovské, ale ten poměr je 30:1,“ uvedl vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace na Univerzitě Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. Ostatních tehdejších kandidátů si dezinformační weby téměř nevšímaly.

„Když jsem před několika lety vstupoval do politiky, počítal jsem s tím, že se o sobě dozvím celou řadu ‘zajímavých’ věcí. Nad většinou pomluv a lží jsem jen mávnul rukou a možná si trochu naivně říkal, že takovým nesmyslům přece nemůže nikdo soudný uvěřit. Ale tohle už je opravdu za hranou,“ poznamenal k trestnímu oznámení Jiří Drahoš.