Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donaldu Trumpovi hrozí odvolání z funkce, Senát USA zahájil proces impeachmentu

Senát USA po mnohahodinové debatě schválil pravidla projednávání ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Žalobu, o které horní komora rozhoduje a která by teoreticky mohla vést k odvolání prezidenta z úřadu, vznesla Sněmovna reprezentantů. Šéf Bílého domu je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu.

Základem obvinění uvedených v žalobě je názor demokratických kongresmanů, že šéf Bílého domu naléhal před posledními prezidentskými volbami na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova volebního soka Joea Bidena a jeho syna kvůli jejich podnikání v ukrajinském plynárenském průmyslu.

K tomu, aby prezidentova vina byla ve stočlenném Senátu uznána a Trump byl zbaven funkce je třeba souhlas dvoutřetinové většiny senátorů. Tu demokraté podle analytiků nezískají, všeobecně se proto očekává, že republikánská většina Trumpa osvobodí. Jednání Senátu je veřejné, senátoři však mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jedná se o třetí případ v historii, kdy americký prezident čelí impeachmentu. Žádnou hlavu státu se ale dosud nepodařilo odvolat. Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Od uznání vinným ho dělil pouze jeden jediný hlas. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton v roce 1998. Impeachment započal kvůli finančním transakcím týkajících se obchodu s nemovitostmi, které se však odehrály ještě předtím, než se stal prezidentem

Trump, který se tento týden účastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, označil žalobu za lživou zprávu, která má zvrátit jeho snahu o znovuzvolení ve volbách v letošním roce.