Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Pražském hradě účastníky XIX. Zimní deaflympiády ve Valtellinu

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal sportovce z české olympijské výpravy, kteří se zúčastnili XIX. zimních olympijských her neslyšících v italském Valtellinu. Po krátkém proslovu prezident nabídl olympionikům podporu v jejich činnosti a pozval je na občerstvení.

Česká výprava na deaflympiádě potvrdila stabilní příslušnost ke světové špičce – po jednom zlatu pro ČR získali v obřím slalomu Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera ve snowboardcrossu. Kmochová byla navíc hned čtyřikrát druhá. Kolekci drahých kovů zkompletoval bronzem z obřího slalomu Jiří Hartig.

„Milí přátelé, jsem moc rád, že se setkáváme, protože bych tímto setkáním chtěl vyjádřit hlubokou úctu lidem, kteří museli překlenout překážky ve svém životě, zdravotní překážky. A my, kdo někdy fňukáme nad naším zdravotním stavem, například já si pořád stěžuji, že mě bolí nohy, tak bychom měli být pokornější a měli bychom si vzít příklad z vás,“ zahájil prezident svou řeč.

„Někdo už má za sebou první nebo třetí místo v obřím slalomu. Jiný má první místo ve snowboardcrossingu, a zvláště zde vítám i šachisty, protože sám jsem obdivovatelem tohoto sportu. A víte proč? Protože je to skoro jediný sport, kde se nefauluje. Takže budu rád, když po vašich vystoupeních a po společné fotografii si budeme moci vedle na chvíli sednout,“ zauvažoval Zeman.

Nakonec prezident nabídl přítomným podporu v jejich další sportovní činnosti. „Nechci se vymlouvat, že prezident má malé kompetence dané mu ústavou. Já, jak víte, se snažím ty kompetence poněkud rozšiřovat a mám možnost předvolávat si ministry i další, a moje doporučení snad má určitou váhu. Právě proto se vás chci zeptat, co byste potřebovali, ale o tom si popovídáme až vedle. Děkuji vám za vaši pozornost,“ uzavřel.