Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Britská královna Alžběta II. podepsala zákon o Brexitu. Británie opustí EU 31. ledna

Velká Británie učinila jeden z posledních kroků na odchodu z Evropské unie. Po schválení oběma komorami parlamentu ve středu podepsala prováděcí zákon k ratifikaci brexitové dohody i královna Alžběta II. Dohodu musí ještě příští středu ratifikovat Evropský parlament. Spojené království po letech sporů vystoupí z Evropské unie 31. ledna.

Samotnou dohodu o tzv. Brexitu by měl britkský premiér Boris Johnson podepsat v nejbližších dnech. „Občas se zdálo, že nikdy brexitovou cílovou pásku nepřetrhneme, ale zvládli jsme to,“ prohlásil Johnson, který na opuštění EU založil svou volební kampaň. Podle něj je nyní třeba zapomenout na staré spory a soustředit se na budoucnost.

Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky Unie. „Je to smutná chvíle. Kdybychom měli na výběr, zda Británie zůstane, nebo odejde, byl bych první, kdo by doporučil hlasovat proti (odchodu). Máme ale na výběr mezi spořádaným a neřízeným brexitem,“ zdůvodnil Verhofstadt, proč se  vyslovil pro podporu dohody.

Britové o odchodu z Evropské unie rozhodli v referendu v červnu 2016. Oficiálně brexit nastane 31. ledna. Od 1. února pak začne takzvané přechodné období, během něhož bude Londýn s Bruselem jednat o budoucích vztazích. Tato jednání by měla skončit do konce letošního roku. Ačkoli Brusel pochybuje, že by se za 11 měsíců dala vyjednat komplexní dohoda, premiér Johnson odmítá prodloužit přechodné období, v němž se bude muset Británie řídit unijními pravidly.