Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad žádá po Peroutkově vnučce více peněz. „Ať si každý rozmyslí, žalovat prezidenta“

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala minulý týden odvolání proti rozsudku, který zamítl její žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda. Odvolal se i prezident jakožto vedlejší účastník sporu, a to kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení.

Prezident Zeman žádá ve svém odvolání jako náhradu nákladů na právní zastoupení zhruba 22.000 korun místo soudem přiznaných 2.250 korun. Požadavek na přiznání vyšší částky zdůvodnil Zemanův advokát Marek Nespala „výchovnými důvody“.

„Veškerá energie, čas a finanční prostředky, které byly vynaloženy na vedení tohoto případu, vynaloženy být neměly. Z pozice vedlejšího účastníka se jedná o takzvané školné, aby si každý rozmyslel, jestli si skutečně bude dělat z prezidenta trhací kalendář a bude ho žalovat i tam, kde zjevně žalován být nemůže,“ vysvětlil advokát Nespala.

Pro připomenutí hlavní a původní podstaty celého spolu – prezident Miloš Zeman v roce 2015 konstatoval, že i takový intelektuál jako byl Peroutka selhal a napsal článek „Hitler je gentleman“. Žádný takový článek ale nikdo v archivech nenašel. Vnučka slavného novináře proto d českého prezidenta požadovala omluvu, zatím se jí ale nedočkala. Miloš Zeman prohlásil, že je ochotný se omluvit maximálně za to, že se článek nenašel.