Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě nové velvyslance čtyř zemí

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě slavnostně přijal nové velvyslance čtyř zemí. Pověřovací listiny mu předali ambasadoři Jižní Koreje, Portugalska a Kazachstánu a Tunisu.

Jako první za prezidentem dorazil jihokorejský velvyslanec Kim Te-čin. Nový ambasador Soulu je v České republice od závěru loňského roku, pověřovací listiny od korejského prezidenta Mun Če-ina přijal v polovině prosince. Za dobu svého pobytu v České republice už se ale stihl setkat například se svými kolegy velvyslanci nebo zástupci českého ministerstva zahraničí.

Portugalsko bude v Praze nově zastupovat Luís de Almeida Sampaio, dosavadní portugalský velvyslanec v NATO. V minulosti působil také jako velvyslanec v Německu, Srbsku a Alžírsku. V portugalských diplomatických službách působí od roku 1983. Jeho předchůdkyní v Praze byla velvyslankyně Maria Ferreiraová Macedová Francová.

Kazachstán bude mít v Praze jako svého velvyslance Marata Tažina, který naposledy působil jako státní tajemník Kazachstánu. Tažin býval ministrem zahraničí Kazachstánu, ve své funkci navštívil i Českou republiku a zúčastnil se pražského energetického summitu. Jako ambasador také Kazachstán zastupoval v Moskvě. Ve funkci kazašského velvyslance vystřídá Seržana Abdykarimova.

Poslední pověřovací listiny dnes prezident přijel z rukou tuniské velvyslankyně Josry Suidenové, která ve funkci vystřídá Karímu Bardávíovou.