Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman v dopise přislíbil čínskému prezidentovi pomoc s koronavirem

Prezident Miloš Zeman v neděli zaslal svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi dopis, ve kterém vyjadřuje soustrast s čínským národem v souvislosti s epidemií koronaviru. V dopise slibuje, že Česká republika stojí Čínské lidové republice po boku a je připravena poskytnout pomoc.

„Vážený pane prezidente, drahý příteli, s hlubokým zármutkem v srdci sleduji současné dění v Čínské lidové republice související s epidemií nového koronaviru, který si vyžádal již stovky obětí na životech, přičemž další tisíce lidí byly nakaženy a každým dnem se jejich počty zvyšují. Jsem znepokojen rychlostí, jakou se tento virus šíří a jaké množství osob a velikost území zasáhl,“ napsal Zeman. „Pevně doufám a věřím, že se v nejbližší možné době podaří nalézt prostředek, který umožní zastavit šíření tohoto nebezpečného viru a vyléčit všechny postižené,“ pokračoval.

„Současně bych Vás rád ujistil, že Česká republika stojí v boji s tímto zlem po boku Čínské lidové republiky a jejího lidu a je připravena v rámci svých možností ve spolupráci s dalšími státy mezinárodního společenství v této těžké době pomoci,“ nabídl Zeman Číně pomoc.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v souladu s prezidentem dnes navrhl vládě poskytnou Číně humanitární pomoc ve výši 10 milionů korun. „Do této akce chceme zapojit i české firmy. Čína potřebuje naši pomoc v boji s koronavirem a jeho šířením,“ napsal.

Česká správa státních hmotných rezerv minulý týden informovala, že má připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro Česko. Vláda proto bude hlasovat prozatím jen o finanční pomoci.