Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump ustál hlasování o odvolání z funkce, opozice s ústavní žalobou neuspěla

Americký prezident Donald Trump ustál hlasování o odvolání z funkce. Pro ústavní žalobu Sněmovny reprezentantů se v Senátu nenašlo dost hlasů. Podle žaloby demokratů Trump zneužil svou moc, když tlačil na Ukrajinu, aby vyšetřovala jeho politického protivníka a mařil vyšetřování. Podle republikánů, kteří mají v Senátu většinu, se Trump proti zákonům neprovinil.

Senátoři nejprve poměrem 52:48 hlasům rozhodli, že je Trump nevinen, pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Následně poměrem 53:47 hlasů odhlasovali, že je Trump nevinný, i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu USA.

Členové dolní komory amerického Kongresu hlasovali jmenovitě podle abecedy, hlasování o každém článku žaloby trvalo asi 15 minut. Každý ze senátorů musel vystoupit a nahlas říci, zda je podle něj Trump vinný, či nevinný. Následně předseda nejvyššího soudu John Roberts, který na proces v horní komoře Kongresu dohlížel, oznámil výsledek hlasování a proces impeachmentu oficiálně ukončil.

Ústavní žalobu na prezidenta loni v prosinci vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů, která hlavu státu obvinila ze zneužití pravomoci a z obstrukcí vůči Kongresu. Demokraté Trumpa obviňovali mimo jiné z toho, že se snažil nátlakem přinutit Ukrajinu, aby mu před letošními prezidentskými volbami v USA pomohla získat kompromitující informace o jeho potenciálním soupeři Johnu Bidenovi.

Prezident Donald Trump obvinění od počátku odmítal, postup demokratů přirovnával k honu na čarodějnice a považoval ho za snahu vyřadit ho z boje o znovuzvolení.