Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Muž, kterému Zeman udělil milost, byl osmnáctkrát trestaný a seděl i za vraždu

Vážně nemocný muž, kterému prezident Miloš Zeman v lednu udělil milost, byl v minulosti odsouzen ke třinácti letům vězení za vraždu a k devíti letům vězení za loupež. Trestán byl za svůj život celkem osmnáctkrát (!), poprvé byl odsouzen již v roce 1977. Postupně dostal milost od všech novodobých prezidentů – propustil jej Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman.

Zeman muži odpustil zbytky tří trestů odnětí svobody, které mu soud uložil za ozbrojenou loupež v kladenské trafice, krádež kabátu z obchodu a krádež potravin z restaurace. Muž měl být původně ve vězení do srpna 2023, soud mu však výkon trestu už loni v létě na rok přerušil ze zdravotních důvodů. Hrad v souvislosti s udělenou milostí bez bližších podrobností informoval, že omilostněný muž je recidivistou a že dlouhodobě nemá stálé přístřeší. Podrobnosti o jeho trestní minulosti vyplynuly z přípisu ministryně spravedlnosti.

Prezident k udělení milosti uvedl, že je potřeba muže podpořit v úsilí o vedení života, který je pro společnost přijatelný. Zohlednil i to, že se omilostněný v minulosti sám stal obětí násilného útoku. Přežil jen díky včasnému lékařskému zákroku, při kterém přišel o slezinu. Zároveň trpí onemocněním srdce a má zhoubný nádor na plicích, kvůli kterému absolvoval několik cyklů chemoterapie.

Lednová milost je v pořadí dvanáctá, kterou Miloš Zeman za dobu svého působení v prezidentském úřadě udělil. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů s tím, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Proč se tedy prezident rozhodl omilostnit i muže, který splňuje jen jednu z těchto podmínek zůstává nejasné.