Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra občanů k ústavním institucím vzrostla, jen u prezidenta Zemana stagnuje

Důvěra obyvatel k většině ústavních institucí v lednu v porovnání s posledním loňským měsícem lehce vzrostla. Výjimkou byl prezident Miloš Zeman, kterému stejně jako v prosinci věřilo 51 procent lidí. Mírný pokles důvěry zaznamenali jen krajští hejtmani. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejdůvěryhodnějšími dlouhodobě zůstávají starostové a obecní zastupitelstva. Důvěra lidí ve starosty vzrostla meziměsíčně o dva procentní body na 69 procent a k zastupitelstvům o tři procentní body na 68 procent. Pouze krajští hejtmani si pohoršili o dva procentní body, když v lednu zaznamenali důvěru 45 procent lidí.

Senátu v lednu důvěřovalo 39 procent respondentů, o tři procentní body více než měsíc před tím. Důvěra v Poslaneckou sněmovnu vzrostla o dva procentní body na 38 procent. Stejný nárůst důvěry jako Sněmovna zaznamenala vláda, a to na 46 procent.

S politickou situací bylo v lednu spokojeno 23 procent občanů, o dva procentní body více než v prosinci. Podíl nespokojených klesl o čtyři procentní body na 38 procent.

Průzkum veřejného mínění se uskutečnil mezi 11. a 22. lednem a zúčastnilo se jej 1052 občanů ve věku od 15 let.