Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman obdrží nejvyšší srbské vyznamenání – Řád srbské republiky

Prezident Miloš Zeman zanedlouho obdrží nejvyšší srbské státní vyznamenání. Řád Srbské republiky (Orden Republike Srbije) mu na Den státnosti Srbska udělí tamní prezident Aleksandr Vučić. Česká hlava státu bude zřejmě jedinou osobou, která nejvyšší srbský řád dostane. Další osobnosti ze Srbska i zahraničí budou oceněni medailemi nižší třídy.

„Mohu potvrdit, že prezident České republiky Miloš Zeman bude vyznamenán Řádem Srbské republiky,” uvedla během recepce u příležitosti státního svátku Den státnosti (Dan državnosti) srbská velvyslankyně v České republice Vera Mavrić. Informaci potvrdil i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident to považuje za velkou poctu, protože je velkým přítelem Srbska. Nesmírně ho to potěšilo,” řekl.

Srbsko chce touto poctou Zemanovi poděkovat za jeho dlouhodobou náklonost a přátelství. Kromě jiného Zeman od prvního dne v prezidentském úřadu odmítá jmenovat kosovského velvyslance v Praze, neboť Kosovo považuje stejně jako mnoho dalších států za nedělitelné územní Srbské republiky.

Velký potlesk sklidil prezident Zeman také při loňské návštěvě Srbska kdy v Bělehradě mnohokrát zdůraznil, že ve věci Srbsko vs. Kosovo je na straně Srbska. V srbské metropoli rovněž uvedl, že se bude snažit, aby česká vláda stáhla své uznání nezávislosti Kosova, které učinila Topolánskova vláda na základě iniciativy tehdejšího ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.