Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman i přes hrozbu koronaviru zřejmě poletí do Číny na summit 17+1

Prezident Miloš Zeman se zřejmě nakonec v polovině dubna vypraví do Číny na summit 17+1, tedy na jednání Číny se zeměmi střední a východní Evropy. Svou účast původně odřekl kvůli nesplněným slibům o čínských investicích v Česku a na jednání chtěl vyslat vicepremiéra Jana Hamáčka, nakonec svůj postoj ale přehodnotil.

Svou účast ovšem Zeman podmínil naplněním alespoň části investičních příslibů z čínské strany. „Obecně platí, že jestli do té doby čínská strana naplní své investiční přísliby v České republice, může pan prezident své rozhodnutí přehodnotit,“ potvrdil jeho mluvčí Ovčáček.

Konkrétně záleží například na tom, zda čínský státní konglomerát CITIC do poloviny dubna potvrdí stamilionovou investici do strojírenské firmy Žďas na Vysočině, kde by měla vyrůst továrna na disky do automobilových kol. Prezident také očekává potvrzení dlouhodobých investic do pražského fotbalového klubu Slavia.

„Myslím, že věc účasti pana prezidenta není ještě uzavřena. Samozřejmě bude vše záviset na tom, jaká bude v Číně situace ohledně koronaviru. Nicméně pokud se celá ta akce uskuteční, je do jejího začátku ještě prostor k jednání s čínskou stranou o naplnění jejich slibů. Pokud budou naplněny, nemohu vyloučit, že pan prezident své rozhodnutí přehodnotí. Čas je do 17. dubna,“ sdělil Hamáček.

Nákazy koronavirem během případné cesty se podle mluvčího Zeman neobává. „Pan prezident této hysterii nepodléhá. Každý by k té hrozbě měl přistupovat s maximální zodpovědností a vážností, ale k přehnané hysterii není důvod,“ uvedl Ovčáček.