Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Chorvatsko má nového prezidenta, vítěz lednových voleb Zoran Milanović složil přísahu

Bývalý sociálnědemokratický premiér Zoran Milanović se stal novým prezidentem Chorvatska. V lednových prezidentských volbách porazil s rozdílem více než sto tisíc hlasů dosavadní prezidentku Kolindu Kitarovičovou, která byla kandidátkou vládního Chorvatského demokratického společenství (HDZ).

Milanović dnes složil přísahu a ujal se tak nejvyššího úřadu. „Zdá se mi, že existuje pouze jedna správná cesta, a tou je plná a aktivní podpora akademické a vědecké nezávislosti a nezávislosti soudnictví a médií. To je nejsilnější obrana proti tyranii, tyranii jakéhokoli druhu,“ prohlásil třiapadesátiletý Milanović při inauguraci.

Během projevu po vyhlášení výsledků se zachoval jako férový hráč a pogratuloval své volební soupeřce. Důrazně přitom odmítl pískot přítomných, když zaznělo její jméno. „Pokud mé těsné, ale čestné a jasné vítězství dodalo trochu víry v naši společnost i mezi našimi lidmi, budu šťastný člověk. Radujme se společně, na zdraví!“ zvolal.

Milanović byl dlouholetým lídrem Sociálnědemokratické strany (SDP), která je dnes v opozici vůči vládě HDZ. Nejvyšší vládní post tento 53letý politik zastával v letech 2011 až 2016. V předvolební kampani sliboval Chorvatsko jako zemi, kde jsou respektována práva občanů.

Funkce prezidenta je v Chorvatsku spíše ceremoniální, má ještě méně pravomocí než například český prezident. Hlava státu nemůže vetovat zákony, může však ovlivňovat zahraniční, obrannou a bezpečnostní politiku.