Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš prezidentem

Andrej Babiš: Nechci být prezident. Máme rozdělané věci a chci být u toho jako premiér

Předseda vlády Andrej Babiš patří podle volebních průzkumů mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na prezidenta. Premiér ale v rozhovoru pro Deník odmítl, že by se v roce 2023 zúčastnil prezidentských voleb. Chce prý zůstat premiérem, aby dokončil rozdělanou práci.

„Já jsem manažer, rád řídím, organizuji. Prezidentská funkce je majestát, je to jiné. Čas rychle běží, do příštích sněmovních voleb máme rok a sedm měsíců. Rád bych pokračoval ve funkci premiéra, protože máme plno rozdělaných věcí a byl bych rád u toho,“ uvedl Babiš v rozhovoru.

Loni v říjnu nicméně Babiš v jiném rozhovoru připustil, že kandidaturu na post prezidenta do nevylučuje. „Skutečně, já ještě sám nevím, co bude, přece jen už mi bylo 65 a člověk nikdy neví.“ „Takže to nemůžete vyloučit?“ trvala dále na svém moderátorka pořadu Střepiny. „Jo, vyloučit, vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic jako, bohužel jenom jeden den zemřeme, jako to je jediná jistota, ale jinak není to, není to určitě téma,“ uvedl premiér.

Prezident Miloš Zeman na toto téma konstatoval, že za svého nástupce by volil Andreje Babiše, pokud by předseda vlády kandidoval. „Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat,“ zaznělo z úst prezidenta.

Jako o možných kandidátech příští prezidentské volby se v poslední době mluví například o kandidátech z roku 2018 Drahošovi, Fischerovi a Hilšerovi, kandidaturu také nevyloučil generál Petr Pavel nebo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.