Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubárak. V čele země stál 30 let

Ve věku 91 let zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubárak. V čele Egypta stál jako jeho čtvrtý prezident celých 30 let, až do revolučního roku 2011. Mubarak se nedávno podrobil chirurgickému zákroku, po kterém následovaly komplikace. Egyptské úřady kvůli státníkově úmrtí vyhlásily třídenní smutek.

Mubárak ve funkci zažil studenou válku, řadu ozbrojených konfliktů i četná mírová jednání na Blízkém východě. Pro svou dlouholetou vládu byl Mubárak nazýván Sfingou. Do čela státu nastoupil po zavraždění svého předchůdce Anvara Sadata v říjnu 1981. Ihned rázně skoncoval s politickým a ekonomickým chaosem, který v zemi po vládě prezidentů Gamála Abdan Násira a Sadata panoval.

Za svůj život přestál nejméně šest pokusů o atentát, z úřadu ho nakonec donutily odejít miliony Egypťanů za takzvaného arabského jara. Inspirováni změnami v nedalekém Tunisku požadovali převážně mladí lidé v ulicích Káhiry a dalších egyptských měst demokratizaci země.

Kvůli tvrdému potlačování protestů byl Mubárak obviněn z vraždy stovek demonstrantů, zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a z nezákonného obohacování a v červnu 2012 odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů. Soud ho ale nakonec před třemi lety zprostil většiny obvinění a propustil.