Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman dopisem podpořil izraelského prezidenta: Palestina není svrchovaným státem

Prezident Miloš Zeman dnes v dopise izraelskému prezidentovi Reuvenu Rivlinovi oznámil, že Česká republika odpověděla Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v souvislosti s rozhodováním této instituce o údajných válečných zločinech Izraele vůči Palestincům.

Dopis, který ČR již dříve poslala ICC, podepsal ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česká diplomacie v něm argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže v dané věci rozhodovat. Palestinci se podle Petříčka mohou obrátit na izraelské soudy.

„Česká republika je toho názoru, že členství Palestiny v mezinárodních organizacích, nebo její připojení se k mnohostranným dohodám včetně statutu Mezinárodního trestního soudu, nemůže nahradit chybějící status svrchovaného státu. V tomto s Vašimi argumenty plně souzníme. Česká republika zároveň respektuje a důvěřuje nezávislosti Mezinárodního trestního soudu a jeho nestrannému rozhodování v souladu s Římským statutem a bude bránit jakékoli možnosti jeho případné politizace,“ podpořil český prezident stát Izrael v dnešním dopise.

„Vaše Excelence, dobře víte, že má země i já osobně jsme dlouholetými přáteli Izraele a jeho odhodlanými spojenci. Skutečnost, že jsme vedle nemnohých jiných zemí otevřeně a hlasitě avizovali svou pozici k dotčenému otevřenému případu před Mezinárodním trestním soudem, je dalším konkrétním svědectvím o našem silném partnerství,“ rozloučil se Zeman.