Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastnil mše k 70. výročí umučení katolického kněze Josefa Toufara

Prezident Miloš Zeman se v úterý v kapli Nejsvětější Trojice a Neposkvrněného početí Panny Marie v Rožmberském paláci na Pražském hradě zúčastnil mše svaté celebrované Mons. ThLic. Ing. Zdenkem Wasserbauerem, Th.D., pomocným biskupem pražským, u příležitosti 70. výročí umučení katolického kněze Josefa Toufara.

Kněz Josef Toufar patří mezi nejznámější oběti tažení československých komunistů proti katolické církvi. Během jednoho jeho kázání v obci Číhošť na Havlíčkobrodsku se v roce 1949 prý několikrát pohnul kříž v tamějším kostele, což vzbudilo pozornost jak poutníků, tak i propagandistických orgánů. Ty zázrak označily za podvod. Událost se stala záminkou k umučení kněze a k diskreditaci církve.

Komunistická propaganda označila „číhošťský zázrak“ za podvod a součást údajného protistátního spiknutí katolické církve řízeného z Vatikánu. Vyšetřovatelé Státní bezpečnosti (StB) Toufara v lednu 1950 zatkli a ve valdické věznici na Jičínsku se ho snažili přinutit k přiznání, že pohyb kříže zinscenoval. Farář vystavený krutému mučení se nejprve přiznal, poté své doznání odvolal s tím, že nemohl vydržet týrání.

Na následky krutého zacházení zemřel Josef Toufar 25. února 1950. V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k Toufarově blahořečení. V říjnu 2014 dostal Toufar in memoriam od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně a v listopadu 2014 byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty jeho pravděpodobné ostatky.