Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novinář Peroutka, kterého „proslavil“ Miloš Zeman, bude mít na Praze 5 sochu

Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, o kterém se v poslední době mluvilo zejména v souvislosti s výroky, které mu (nakonec se ukázalo, že neprávem) přiřkl prezident Miloš Zeman, bude mít na Praze 5 sochu. Stát by mohla v parku u vily Portheimka na Smíchově nedaleko radnice městské části, v sousedství ulice, kde Peroutka bydlel. Zastupitelé Prahy 5 již novináři udělili čestné občanství.

„Ferdinand Peroutka je symbolem nezávislé české žurnalistiky. Varoval mimo jiné před silným Německem, fašismem a nástupem Hitlera k moci. Proto si pro něj nacisté přišli hned v roce 1939 na Smíchov do domu v ulici Matoušova, kde bydlel a celou válku pak strávil v koncentračním táboře a vězení. Výraznější památku na Praze 5 by si zasloužil,“ uvedl radní Viktor Čahoj (TOP 09).

Prezident Miloš Zeman v lednu 2015 prohlásil, že Peroutka uveřejnil v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Později na tiskové konferenci tvrdil, že článek viděl na vlastní oči. Nikomu se však ani přes vyhlášenou odměnu 100.000 korun text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský.

Vnučka novináře Terezie Kaslová požaduje po státu za prezidentovy nepravdivé výroky na adresu jejího děda omluvu. Její žalobu naposledy soud zamítl loni v říjnu. Kaslová i prezident se však odvolali a spor není do dnešního dne ukončen.