Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenská prezidentka Čaputová pověřila vítěze voleb Igora Matoviče sestavením vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, sestavením vlády. OLaNO v sobotu se ziskem 25 procent hlasů přehledem vyhrálo slovenské parlamentní volby. Matovič usiluje o koalici čtyř stran, která by měla ústavní většinu v parlamentu.

„Udělám všechno pro to, aby Slovensko v dohledné době mělo vládu, na kterou učebnice dějepisu budou vzpomínat, že to byla ta nejlepší vláda, jakou kdy Slovensko mělo,“ prohlásil Matovič po schůzce s Čaputovou. Matovič k jednáním o vytvoření vlády pozval populistické hnutí Jsme rodina, dále liberální stranu Svoboda a solidarita (SaS) a stranu Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

„Případné nové seskupení, nová vláda, získala v těchto volbách velkou důvěru občanů a tomu odpovídající zodpovědnost. Věřím, že si všichni představitelé těchto stran uvědomují tíhu této zodpovědnosti. Potřebujeme v krátké době silnou legitimní a novou vládu,“ konstatovala prezidentka Čaputová.

Samotné pověření sestavením vlády ještě neznamená, že se Matovič stane premiérem. Udělení mandátu od hlavy státu je na Slovensku politickou tradicí, která nemá oporu v ústavě.