Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zákrok policie na Zemanově mítinku v Lipníku nad Bečvou byl podle soudu nezákonný

Zákrok policistů proti zvukaři Jaroslavu Henslovi, který přehrál na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou píseň Modlitba pro Martu, byl nezákonný. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud, který tak vyhověl Henslově správní žalobě podané na ministerstvo vnitra. Úřady konstatovaly, že se svou hudební produkcí nedopustil ničeho protiprávního.

„Jednalo se o poklidný jednorázový projev, na kterém byl žalobce (Hensl) předem s policisty domluven. Nebyl důvod pro to, aby policie vyhodnotila jednání žalobce jako možné spáchání přestupku,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Ivanka Havlíková. Henslovo počínání označila za vyjádření občanského postoje, a tedy ještě přípustnou formu svobody projevu.

Incident se odehrál 8. listopadu 2017 na náměstí v Lipníku nad Bečvou, kam Zeman zamířil v rámci návštěvy Olomouckého kraje. Účastníci protestu třímali nad hlavami červené karty a Hensl pustil hudbu z patra místního penzionu. Policie za ním došla a přikázala mu, aby produkci zastavil. Prohledala ho a odvezla ho pryč, muž strávil po svém zadržení dvě hodiny na služebně.

„Myslím si, že ten zákrok byl opravdu nepřiměřený. Jsem rád, že se o tom mluví. Vím, že policie to má v takových případech opravdu těžké, ale když se bude chovat přiměřeně, nebudeme to už muset řešit,“ řekl Hensl novinářům po vyhlášení rozsudku. „Nejhorší byla ta bezmoc. Obklíčí vás skupinka maskovaných lidí, ze kterých ani nepoznáte, že jsou policie, natlačí vás do rohu a křičí na vás,“ dodal zvukař.