Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ke koronaviru: Zachovejme chladnou hlavu, strach oslabuje. Epidemie přejde

Prezident Miloš Zeman varoval před panikou v souvislosti s rozšířením nákazy novým typem koronaviru. Nejhorší, co by mohlo Česko potkat, je strach, řekl na úvod nedělního koncertu na Pražském hradě k sedmému výročí své inaugurace. Zeman vyjádřil podporu opatřením, která vláda v souvislosti s nákazou přijala.

„Milí přátelé, já jsem starý člověk a já už jsem tady zažil tolik epidemií, že je ani nedokážu spočítat. Začalo to z Velké Británie, promiň, Kačenko, nemocí šílených krav, samozřejmě čtyřnohých. Kromě toho v Africe ebola, pak tu byla prasečí chřipka, pak tu byla ptačí chřipka, pak tady byl SARS a teď je tady koronavirus .. Přátelé, chtěl bych vás vyzvat, abychom si především zachovali chladnou hlavu, protože nejhorším, co by nás mohlo potkat, je strach. Strach oslabuje,“ vyzval prezident.

Zeman také vyzdvihl opatření, které v souvislosti s nákazou přijala vláda a Bezpečnostní rada státu. „Plně podporuji opatření vlády i Bezpečností rady státu, ale chtěl bych varovat před hysterií nebo panikou, a to bych chtěl ilustrovat na nákupní horečce. Byl jsem informován, že naše velkoobchodní sklady jsou přeplněny potravinami a že pokud je někde nějaký nedostatek, tak jen kvůli tomu, že je málo dodávkových aut, aby to včas rozvezla do obchodních středisek,“ ubezpečil.

Na závěr ještě Zeman připojil humorný příběh, související s nákupní horečkou trvanlivých potravin v posledních dnech. „Nedávno jsem na internetu našel krásný inzerát. Prodám šest tisíc konzerv lančmítu. Značka: v pondělí jsem trochu zazmatkoval. Já lituji ty, kteří teď budou mít k večeři půl roku střídavě rýži a střídavě těstoviny, ale mohou si za to sami. Takže ještě jednou, prosím vás o klid a buďme si vědomi toho, že i tato epidemie, jako mnohé předchozí, přejde.“