Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Hodoníně uctila památku T. G. Masaryka

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Hodoníně uctila položením věnce památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. O víkendu uplynulo 170 let od narození prvního československého prezidenta. Čaputovou u pomníku Masaryka přivítal starosta města Libor Střecha.

Prezidentka se v Hodoníně zastavila na cestě do Brna, jež dnes navštíví poprvé ve funkci hlavy státu. Na radnici se Čaputová setká s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou (ODS), potom navštíví Ústavní soud, který odpoledne pořádá slavnostní shromáždění ke 100. výročí přijetí československé ústavy.

Český prezident Miloš Zeman se z účasti omluvil, nepřijede ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Na shromáždění by měli dorazit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vedení Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu, ombudsman Stanislav Křeček, představitelé samosprávy, akademické obce i emeritní ústavní soudci.

Prezidentka byla na první oficiální návštěvě Česka loni v červnu. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji uvítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman. Brno ještě oficiálně nenavštívila. Jižní Morava ale Čaputové není neznámá. „Je to moje první návštěva ve funkci, ale Jihomoravský kraj poznám poměrně dobře, protože je to velmi blízko mého bydliště a velmi ráda jsem sem jezdila za kulturními památkami a nebo při jiných příležitostech,“ prohlásila.