Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Karanténu po summitu v Číně bych trávil v Lánech, uvedl prezident k plánované cestě

Prezident Miloš Zeman nepřímo potvrdil, že se zúčastní dubnového summitu v Číně. Počítá, že následnou dvoutýdenní karanténu stráví na zámku v Lánech. Uvedl to v rozhovoru pro televizi Nova.

„Proč ne, když mi dovolí, aby ta karanténa byla v Lánech, kde stejně pracuji. A mnohem klidněji a pohodověji než na Hradě. Tak těch 14 dní v Lánech určitě přežiju,“ dodal Zeman.

Svému poradci Martinu Nejedlému chce vytknout porušení karantény. Den poté, co se vrátil z Číny s kancléřem Vratislavem Mynářem, kde s vicepremiérem Chu Čchun-chuou jednal o české humanitární pomoci, byl Nejedlý spatřen v pražských ulicích a v restauraci. „Já mu vynadám, jakmile ho uvidím,” reagoval prezident.

Summit Číny se 17 středo- a východoevropskými zeměmi se má konat v polovině dubna v Pekingu. Zeman na začátku roku účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Účast Zemana na summitu potvrdil v posledních dnech ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO).

Zeman také prohlásil, že podporuje opatření, která vláda a Bezpečnostní rada státu zavedly. Zakázaly akce s účastí nad 100 lidí nebo uzavřely základní, střední i vysoké školy. „Nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii,“ řekl prezident s odkazem na vysoký počet nakažených v této zemi. „I když vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybyste je neprovedli, mohly by přijít i třeba ty smrtelné případy,“ varoval.