Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal nového ombudsmana Stanislava Křečka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal nového ombudsmana Stanislava Křečka, který se nedávno ujal funkce. Křečka do úřadu navrhl právě Zeman, jeho jmenování ale musel schválit Senát. Ombudsman Zemana obdaroval keramickou soškou křečka.

Stanislav Křeček se po prosincovém odchodu z pozice zástupce veřejného ochránce práv chystal odejít definitivně do důchodu a zvelebovat chalupu. Pak mu ale jedno lednové pondělí večer zatelefonoval prezident Miloš Zeman a povolal svého dlouholetého spojence znovu do práce. Křeček prý z úcty k hlavě státu poslechl, kandidoval a nakonec se stal už čtvrtým českým ombudsmanem.

„I při vědomí toho, že v loňském roce nebyl podvakrát zvolen zástupcem veřejného ochránce práv, jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce veřejného ochránce práv,“ vysvětlil navržení Stanislava Křečka prezident.

Křeček se podle něj věnuje ochraně práv jednotlivců dlouhodobě. A zmínil také, že byl zhruba šest let zástupcem ombudsmanky Anny Šabatové. „Díky této praxi disponuje potřebnými zkušenostmi a má jasnou představu o směřování úřadu,“ doplnil Zeman. Křečka na postu zástupce nahradila loni v listopadu Monika Šimůnková.