Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman do Číny nakonec nepojede, Peking summit 17+1 kvůli pandemii zrušil

Prezident Miloš Zeman ani vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) už nemusí řešit, zda vyrazí na zahraniční cestu do rizikové Číny, kam mají čeští občané aktuálně zakázáno jezdit. Čína totiž oznámila, že dubnový summit 17 zemí střední a východní Evropy se kvůli koronavirové epidemii ruší.

Nejdříve účast na summitu v Pekingu Miloš Zeman odmítl. Pak pozvánku přijal. Nakonec ale do čínské metropole nepojede. Účast středo- a východoevropských politických špiček měla být paradoxně projevem solidarity s utrpením Číny způsobeného epidemií mimořádně infekčního viru. Během několika týdnů se však situace obrátila. Číně se povedlo koronavirus zpacifikovat a krize naopak propukla v Evropě. Z toho důvodu čínští politici dubnový summit ruší.

Účast na summitu přitom byla jedním z hlavních důvodů, proč se kancléř Vratislav Mynář na konci února neočekávaně vypravil do Pekingu. Čínskému prezidentovi přivezl dopis od Miloše Zemana, ve které česká hlava státu vyjevila svému čínskému protějšku ochotu summitu se zúčastnit.

Mělo jít o vstřícný krok poté, co Zeman v lednu svou účast původně odmítl. Tehdy svou nevoli zdůvodnil tím, že čínští investoři nesplnili své původní sliby a neutratili v Česku slibovaných sto miliard korun.