Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval rektorem Jihočeské univerzity Bohumila Jirouška

Prezident Miloš Zeman v pondělí jmenoval rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Bohumila Jirouška. Dosavadní prorektor univerzity se funkce ujme od začátku dubna. Vláda se jmenováním Jirouška souhlasila na konci ledna, rozhodnutí musí ještě spolupodepsat premiér Andrej Babiš.

Zeman dosud jmenovací dekrety předával osobně na Pražském hradě. Kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru ale předá jmenovací dekret rektorovi ministr školství Robert Plaga. „Ceremoniály na Hradě znamenají vysokou koncentraci osob na jednom místě v jeden čas. Proto byla zvolena tato forma předání,“ vysvětlil mimořádný postup hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Profesor Bohumil Jiroušek se stane sedmým rektorem JČU. V jejím čele nahradí Tomáše Machulu, který školu vedl jedno funkční období, a nyní se již o funkci neucházel. Jiroušek byl jediným kandidátem na funkci, akademický senát ho podpořil 23 hlasy z 37.

Doposud Jiroušek na univerzitě působil jako prorektor pro vnitřní hodnocení univerzity. Na univerzitě také působí jako odborný garant oborů kulturní a kulturální studia. Odborně se zaměřuje především na dějiny historického myšlení a na moderní středoevropské dějiny a kulturu.