Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Trestní stíhání radního Langa za výroky proti Zemanovi a poslancům pokračuje

Trestní stíhání bývalého radního Jesenice Martina Langa (dříve ODS) za výroky proti hlavě státu a poslancům na sociální síti Facebook nekončí. Pražský městský soud zrušil rozhodnutí o zastavení řízení a věc poslal zpátky Obvodnímu soudu pro Prahu 8 k novému projednání.

Lang loni na svém soukromém profilu mimo jiné napsal na adresu prezidenta, že “Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini”. Poslance, kteří hlasovali pro zdanění církevních náhrad, Lang pro změnu označil za “proradná prasata”, která je dovoleno a nutné zabíjet. Lang čelí obvinění z podněcování k trestnému činu, za které hrozí až dvouleté vězení.

Obvodní soud zastavil Langovo stíhání před loňskými vánočními svátky. Ještě před nařízením hlavního líčení dospěl k závěru, že skutek není trestným činem a že zároveň neexistuje důvod pro postoupení věci například k přestupkovému řízení. Státní zastupitelství s tímto názorem nesouhlasilo a úspěšně si stěžovalo u městského soudu.

Lang po zahájení stíhání uvedl, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá. ODS ho kvůli výroku vyloučila ze strany. Rezignoval také na funkci radního, ačkoliv ho jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady. Lang v Jesenici nadále působí jako zastupitel.