Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sněmovna by mohla ošetřovné řešit v úterý, Zeman je připraven okamžitě podepsat

Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohla Sněmovna přijmout už příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý. Prezident Miloš Zeman je připraven normu okamžitě podepsat, uvedl jeho mluvčí.

Návrh zákona připravilo ministerstvo práce, zveřejnilo ho minulý týden. Premiér v úterý oznámil, že kabinet normu nevyužije a rozhodne o změně ošetřovného jen svým nařízením. Ve středu řekl, že se ošetřovné přece jen změní zákonem.

Zaměstnanci, kteří po uzavření škol 11. března s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol. Stejně jako dosud by dávku měli dostávat rodiče dětí do deseti let, a to 60 procent denního základu příjmu.

„Nakonec jsme se domluvili, že to uděláme zákonem. Intenzivně jsme komunikovali s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Předpokládáme, že mimořádná schůze v legislativní nouzi proběhne v úterý a pan Vondráček se snaží ve stejný den získat souhlas Senátu a pana prezidenta. Pokud by se to povedlo, tak bychom vlastně za jeden den mohli ošetřovné schválit,“ uvedl Babiš.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes na twitteru uvedl, že Zeman přijal v Lánech předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Přislíbil mu podporu při projednávání zavedení ošetřovného. Ovčáček uvedl, že Zeman normu okamžitě podepíše.