Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odložený summit 17+1 v Číně proběhne zřejmě na podzim, Zeman počítá s účastí

Odložený summit Číny se středo a východoevropskými zeměmi ve formátu 17+1 by se měl pravděpodobně uskutečnit na podzim. Summit se měl původně konat v polovině dubna, kvůli situaci s koronavirem byl ale odložen. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář dnes uvedl, že Zeman s účastí na podzimní summitu počítá.

Zeman na začátku roku účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu chtěl jet i přes situaci kolem šíření koronaviru. Čína se ale nakonec rozhodla summit odložit, pravděpodobně z obavy z opětovného zavlečení viru do země.

Prezident dal ale v posledních měsících několikrát najevo nelibost nad nesplněnými čínskými sliby. Zároveň se zdrojem napětí mezi ČR a Čínou staly sesterské smlouvy Prahy s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, stejně jako kauza dopisu čínského velvyslanectví, ve kterém varovalo před misí předsedy Senátu na Tchaj-wan. Někteří politici poté požadovali výměnu čínského velvyslance v Praze Čang Ťien-mina.

Tento týden ovšem Číně poděkoval jak prezident Zeman, tak premiér Andrej Babiš, a to za urychlenou dodávku testů a ochranných pomůcek. Do Česka dnes doputovalo první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Patří čínské společnosti China Eastern a za úkol mělo především dopravit do země 1,1 milionu nedostatkových respirátorů.