Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezidentka Čaputová jmenovala novým premiérem Slovenska Igora Matoviče

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala v sobotu v bratislavském Prezidentském paláci novou koaliční vládu premiér Igora Matoviče (hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO). Vládu vytvořily čtyři strany OLaNO, Jsme rodina, Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi.

Před jmenováním nové vlády došlo na Bratislavském hradě k podpisu koaliční smlouvy. Třicetiminutové zpoždění tohoto aktu vysvětlil Matovič tím, že se po náročných čtyřech předvolebních měsících potřeboval trochu prospat. „Podepsali jsme zodpovědnou a dobrou koaliční smlouvu, pomocí které budeme chtít naplnit naše předvolební sliby,“ uvedl Matovič po podpisu koaliční smlouvy.

„Naším společným snem je Slovensko, kde si konečně budeme před zákonem všichni rovni. Chceme fungující zdravotnictví, moudré školství, zdravou ekonomiku, kvalitní dopravu, kulturní kulturu a chráněnou přírodu,” řekl Matovič v projevu po jmenování premiérem. Dodal, že nová vláda bude vládnout otevřeně a lidem bude říkat úplnou pravdu.

Čaputová po jmenování nového kabinetu upozornila, že vláda nastupuje za velmi vážné situace. „Od vás do značné míry záleží, jak Slovenská republika projde svou těžkou zkouškou. Dnes nepřebíráte jen moc, ale především zodpovědnost. S plným vědomím zodpovědnosti musíme zemi provést tímto těžkým obdobím,“ uvedla Čaputová. „Stojí před vámi úkol ochránit co nejvíc lidských životů v souboji s neviditelným nebezpečím. Důvěřuji tomu, že budete vláda moudrá, vláda sjednocující, kolem níž se všichni semkneme,“ dodala prezidentka.