Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman hovořil s prezidentkou Čaputovou o spolupráci, s prezidentem Izraele o podpoře

Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky hovořil s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputovou a s prezidentem Izraele Reuvenem Rivlinem. S Čaputovou mluvil o spolupráci na poli boje s koronavirem, s představitelem židovského státu pak o české podpoře Izraele ve sporu s Palestinou u Mezinárodního trestního soudu (ICC).

„Prezident republiky s prezidentkou Slovenské republiky hovořili o situaci v souvislosti s epidemií koronaviru a shodli se na vzájemné spolupráci v této oblasti,“ uvedl prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že epidemie může vést k celosvětovému posunu, k vyšší spolupráci velmocí a odstranění překážek v jejich komunikaci.

Rivlin pak dle mluvčího volal české hlavě státu, aby poděkoval “za trvalou podporu České republiky, včetně podpory ve věci Mezinárodního trestního soudu, kde Česká republika zastává názor, že Palestina není stát, a proto nemůže žalovat Stát Izrael”.

ICC řeší to, zda se bude moct zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele vůči Palestincům na jejich území. Česká diplomacie se ve sporu postavila na stranu Izraele. Argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže v dané věci rozhodovat. Palestinci se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) mohou obrátit na izraelské soudy. Česká republika také ve sporu požádala o udělení tzv. statusu „amicus curiae“ tak, aby v budoucnu mohla k případu poskytnout svůj detailní právní rozbor.