Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se zúčastní květnové vojenské přehlídky v Moskvě, pokud ji nezruší

Prezident Miloš Zeman se zúčastní v Moskvě květnové vojenské přehlídky k výročí konce druhé světové války, pokud ji organizátoři nezruší. O plánované zahraniční cestě informoval šéf kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Slavnostní přehlídka k 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, jak Sovětský svaz pojmenoval svůj boj proti nacistickému Německu v letech 1941 až 1945, se má na Rudém náměstí uskutečnit v tradičním termínu 9. května. Kreml zatím oslavy konce druhé světové války kvůli šíření nového koronaviru neodvolal, podle médií bude vše záviset na vývoji epidemiologické situace.

Přípravy na vojenskou přehlídku v Moskvě tak zatím pokračují. Jednotky ruské armády, které slavnostní pochod nacvičují, obdržely instrukce o nutnosti pečlivého dodržování hygienických pravidel. Vojáci si třikrát denně měří teplotu a procházejí pravidelnými lékařskými prohlídkami. Účast na přehlídce v původně potvrdily i armády některých zemí bývalé protihitlerovské koalice. Pokud do Moskvy jejich zástupci přijedou, budou cizí vojáci povinni uchýlit se do dvoutýdenní karantény.

Zeman již dříve avizoval, že má v Moskvě dohodnuté bilaterální jednání s prezidentem Vladimirem Putinem. Mluvit s ním chce o ruské kritice českého vyhlášení 21. srpna památným dnem na připomenutí okupace ze srpna 1968. Český prezident pokládá na nenormální, aby mu někdo zakazoval vzpomenout na 21. srpen 1968.