Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Maturity a přijímačky na SŠ by mohly být v červnu, Zeman podepsal změnu zákona

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal vládní návrh zákona, který upravuje termíny maturit a příjímacích zkoušek na střední školy s ohledem na současnou epidemii koronaviru. Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které byly kvůli pandemii uzavřeny. Maturitní zkoušky se mají konat o týden později za předpokladu, že se školy otevřou do 1. června.

Maturity zkoušky by se nekonaly v případě, pokud by se školy otevřely až po 1. červnu. Nahradil by je průměrný prospěch na vysvědčení z předposledního ročníku školy a z pololetního vysvědčení posledního ročníku školy. Maturanti nebudou letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků, pouze didaktické testy. Vyhodnocovat je bude organizace Cermat, která je připravuje.

Přesný termín maturit chce ministr školství Robert Plaga (za ANO) vyhlásit až po otevření škol. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, školy by mu podle návrhu měly umožnit komisionální přezkoušení, aby mohl maturitní vysvědčení získat také. V nouzovém případě, pokud by se školy otevřely až po polovině června, by podle Plagy mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci.

Školy jsou uzavřeny od 11. března do odvolání. Státní maturity se podle původního plánu měly uskutečnit v dubnu a v květnu. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se měly konat 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna. K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo zhruba 80.000 studentů a k přijímacím zkouškám na maturitní obory přibližně 95.000 žáků.