Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident je kvůli nebezpečí nákazy izolován v Lánech, chystá další veřejné vystoupení

Prezident Miloš Zeman opustil kvůli nebezpečí nákazy koronavirem Pražský hrad a poslední týdny tráví na zámku v Lánech v přísné izolaci. Kromě ochranky má z bezpečnostních důvodů k prezidentovi přístup pouze jeho kancléř Vratislav Mynář. Ten v rozhovoru pro iDnes popsal, jak karanténa v Lánech probíhá a také informoval o tom, že prezident chystá další veřejné vystoupení.

Ředitel kanceláře prezidenta republiky uvedl, že prezident dále pracuje, telefonuje si se světovými státníky a podepisuje zákony. Jeho ochranka se u něj střídá každých šest dní a den před nástupem se musí otestovat na koronavirus. Na ten je pravidelně testován veškerý personál i Mynář samotný, který byl od svého návratu z Číny testován už čtyřikrát.

Mynář zdůraznil Zemanovu roli při získání dodávky zdravotnického materiálu z Číny. „Pan prezident v době, kdy bylo Číně nejhůř, jasně deklaroval, že Česká republika nemůže zůstat stranou. Byť to byl symbolický dar ve výši několika milionů korun, zařídil humanitární pomoc, dal mi jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky úkol, abych to zorganizoval.“ Zeman podle Mynáře získal svým krokem obrovský obdiv a vděk Číny.

Kancléř v rozhovoru také řekl, že Zeman chystá další veřejné vystoupení. „Teď nechci říkat, jestli s projevem, formou nějakého rozhovoru, významného článku, nebo jak. Ale určitě vystoupí.“

Zemanova nejbližší zahraniční cesta na Den Vítězství do Moskvy je podle Mynáře stále v plánu. Pokud by ale trvala současná omezení cestování, Zeman by do Moskvy jet nemohl a podle kancléře ani nechtěl.