Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Výhružný dopis pro Kuberu kvůli cestě na Tchaj-wan si měl objednat kancléř Mynář

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář si měl podle informací Deníku N na čínské ambasádě objednat ostrý dopis určený pro zesnulého Jaroslava Kuberu. Za jeho plánovanou cestu na Tchaj-wan Čína hrozila potrestáním jeho i českých firem, které působí v Číně. Kancelář prezidenta hrozby podpořila vlastním přípisem a dopis předala Kuberovi v polovině ledna na novoročním obědě s prezidentem.

Kubera oznámil svou plánovanou cestu na Tchaj-wan loni. Číňané cestu označili za porušení prohlášení o navázání strategického partnerství, které prezident Zeman podepsal při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016.

Kromě Číny reagoval negativně také Hrad. Zeman tvrdil, že to zhorší ekonomické zájmy ČR. Cestu Kuberovi nedoporučovali ani premiér Babiš a předseda parlamentu Vondráček. Těsně před svou smrtí obdržel bývalý předseda senátor Jaroslav Kubera od Číny výhružný dopis, ve kterém ho Peking varuje před cestou na Tchaj-wan pod hrozbou odvety.

„České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny, zruší tuto návštěvu a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů,“ píše se v dopise.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček k dopisu řekl, že se nejedná o standardní formu komunikace. Kuberův nástupce označil dopis za „mrazivý“ a zavání podle něj vyhrožováním. ODS kvůli tomu požadovala odvolání čínského velvyslance.