Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Tchaj-wan daruje Česku 25 plicních ventilátorů, oznámil ministr zahraničí Petříček

Tchaj-wan daruje Česku 25 plicních ventilátorů a 100 zdravotnických ochranných masek pro boj s epidemií koronaviru. Na twitteru to v úterý oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Tchaj-wan patří mezi země, které epidemii zvládají velmi dobře, v třiadvacetimilionové zemi je registrováno méně než 200 nakažených.

„Tchaj-wan nám v rámci boje s COVID-19 daruje 25 plicních ventilátorů a 100 ochranných masek. Ty poputují příští týden přímo do našich nemocnic. Solidarita je nyní důležitá. Díky!“ napsal Petříček.

Česká diplomacie i nadále jedná v zahraničí o možnostech dodávek zdravotnických pomůcek pro boj proti koronaviru. Dodávky roušek a respirátorů už dříve objednalo Česko v Číně. V minulém týdnu dopravily do Česka ochranné pomůcky z Vietnamu a z Malajsie také repatriační letadla vypravená ministerstvem zahraničí.

Tchaj-wan si získal pochvalu mezinárodních expertů za vysoce efektivní epidemiologická opatření. Tamní systém sleduje mobilní signál a pokud člověk, který má být v izolaci, opustí domov nebo telefon vypne, upozorní místní úřady. Ty porušovatele vzápětí kontaktují nebo pošlou na jeho adresu kontrolu. Narušitelé karantény mohou dostat pokutu až milion tchajwanských dolarů (přibližně 800.000 korun).