Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání letos od prezidenta Zemana obdrží Karel Gott či Jaroslav Kubera

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček již potvrdil první dvě osobnosti, kterým Zeman letos plánuje udělit státní vyznamenání. Bude to loni zesnulý zpěvák a mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott a bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera, který pozemský svět opustil letos. Senát v souvislosti s epidemií koronaviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání až do 30. dubna.

„Své podněty mohou občané a zástupci institucí zasílat senátorským klubům či přímo jednotlivým senátorkám a senátorům. Formulář pro podávání návrhů je k dispozici na webu Senátu,“ uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Návrhy od občanů a institucí senátoři posoudí, a pokud se s nimi ztotožní, předloží je podvýboru pro státní vyznamenání. O nominacích nakonec rozhodne Senát jako celek.

Tiskový mluvčí Pražského hradu potvrdil, že prezident udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Kubera zemřel letos 20. ledna ve věku 72 let. Patřil mezi nejvýraznější politiky ODS, téměř 25 let byl primátorem města Teplice a 20 let zasedal v horní komoře jako senátor. Od roku 2018 až do svého skonu Senátu dokonce předsedal.

Zeman také plánuje udělit Řád bílého lva první třídy zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi, řekl to již loni v říjnu v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Udělit řád loni bylo podle Zemana příliš krátce po pohřbu, který se konal 12. října. Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně. Prezident však již v září před Gottovou smrtí uvedl, že zpěvákovi udělí vyšší státní vyznamenání, než dostal dříve.