Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Epidemii musím zabránit i přes naše nepohodlí, řekl prezident Zeman v rozhovoru

Prezident Miloš Zeman v neděli poskytl avizovaný rozhovor v pořadu S prezidentem v Lánech. Oznámil mimo jiné to, že epidemiologa a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula od něj dostane Řád Bílého lva za přínos v boji proti koronaviru v Česku. Zeman se ostře pustil do opozice a Evropské unie, naopak pochválil vládu Andreje Babiše (ANO).

„Zaprvé bych chtěl velmi ocenit činnost vlády a podpořit ji, protože si myslím, že si to zaslouží. Zadruhé bych chtěl poděkovat nejen jednotlivým profesním skupinám, ale všem občanům ČR, kteří dodržují pravidla za jejich obětavost a disciplínu,” prohlásil Zeman v úvodu rozhovoru.

„Děkovat ostatním budu, až epidemie skončí. Ale už teď bych chtěl říct, že chci panu profesoru Romanu Prymulovi udělit nejvyšší české státní ocenění – Řád Bílého lva, protože si to zaslouží, neboť jeho razantní opatření vedla k tomu, že epidemie má daleko mírnější průběh, než v jiných zemích,“ prohlásil prezident.

Podle prezidenta je třeba být při stávající pandemické situaci opatrný. Stejně jako vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si přeje, aby nouzový stav v České republice platil až do 11 května. A podpořil i to, aby hranice zůstaly zavřené alespoň rok. „Je zapotřebí, aby se nám epidemie ve druhé vlně nevrátila. Nejhorší scénář je návrat epidemie v podobě tzv. druhé vlny a tomu je potřeba zabránit přes naše nepohodlí,“ uvedl.

V této souvislosti Zeman zkritizoval Evropskou unii. Ta podle něj během epidemie nového typu koronaviru selhala, protože předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se vyslovila proti uzavírání hranic. Zeman naopak ocenil, že česká vláda hranice uzavřela. “Kdyby se hranice otevřely, tak to znamená výbuch epidemie nesrovnatelně větší, než když jsou uzavřené,” řekl.