Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generál Petr Pavel založil iniciativu Spolu silnější, chce pomoci v boji s koronavirem

Generál ve výslužbě Petr Pavel v pondělním Interview ČT24 oznámil, že založil iniciativu Spolu silnější, skrze kterou chce pomoci své zemi v boji s koronavirem. Cílem iniciativy bude shánět peníze, ze kterých budou podporováni např. dobrovolníci, kteří šijí roušky. Podle některých komentátorů tím generál Pavel v podstatě odstartoval svou prezidentskou kampaň.

„Pomáháme financovat výrobu nebo dodávky zdravotnických ochranných prostředků, zajištění materiální a sociální pomoci ohroženým skupinám, důchodcům, osamělým matkám a dalším lidem v nouzi, ale zároveň chceme podpořit i ty v první linii – zdravotnický personál, policisty, hasiče, armádu a další složky státu,“ uvádí se na webových stránkách iniciativy Spolu silnější.

Petr Pavel v rozhovoru konstatoval, že asi nikdo nedokázal správně odhadnout, že nemoc COVID 19 zasáhne celý svět, což také znamenalo, že dostatek ochranných pomůcek pro obyvatele neměl prakticky žádný stát. Problém však vidí v tom, že se český stát příliš málo obrací na domácí výrobce. „Pokud by byli nastartováni o něco dříve, tak bychom nemuseli být závislí na Číně v takovém rozsahu,“ upozornil generál.

Všechny státy světa by podle Pavla měly v nynější kritické situaci odložit spory a spolupracovat. Stejně tak bychom si podle Pavla měli uvědomit, že nikdo nevyrábí tolik ochranných pomůcek jako Čína, protože Západ přesunul řadu výrob právě do Asie. Z tohoto bychom si měli vzít ponaučení a některé druhy výroby si v budoucnu ponechat doma.