Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Transparency International podá trestní oznámení kvůli dopisu čínské ambasády

Organizace Transparency International (TI) podá v souvislosti s takzvaným dopisem čínské ambasády k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan trestní oznámení. Po orgánech činných v trestním řízení chce v této souvislosti prověřit, zda prezidentův kancléř Vratislav Mynář či jeho okolí nespáchali trestný čin. Organizace ho podezírá ze zneužití pravomoci úřední osoby, sdělila v tiskové zprávě.

Šéf Kanceláře Pražského hradu Vratislav Mynář měl podle informací Deníku N požádat čínskou ambasádu o vypracování dokumentu k zamýšlené cestě někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) k cestě na Tchaj-wan. Dopis, ve kterém měla čínská ambasáda hrozit trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se cesta uskuteční, řada českých politiků odsoudila. Mynář minulý týden obvinění odmítl.

Kancléř Mynář se podle Transparency International mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. „Prezident republiky sice může jednat navenek a dokonce sjednávat mezinárodní dohody, v čemž mu asistuje KPR, ke každému rozhodnutí v tomto směru však prezident republiky potřebuje spolupodpis premiéra nebo pověřeného ministra,“ uvedla TI. Mynář proto dle organizace jednal bez jakéhokoliv mandátu. Odpovědnosti za zneužití pravomoci ho podle stanoviska TI nezbavuje ani schválení ze strany nadřízeného, byť v jeho případě by to byl prezident republiky, který je z výkonu své funkce neodpovědný.

Mynář minulý týden vydal k případu své prohlášení. Kategoricky v něm odmítl, že si Kancelář prezidenta republiky jeho prostřednictvím objednala tzv. výhrůžný dopis zesnulému Kuberovi. Příslušný dokument dle něj není oficiálním dopisem, není podepsán a není adresován Kuberovi. Podle Mynáře Čína prostřednictvím své ambasády Zemana a vládu pouze upozorňovala, že cestu Kubery na Tchaj-wan by považovala za porušení vzájemných smluv.