Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Filipínský prezident Duterte varoval, že kdo poruší karanténu, bude zastřelen

Epidemie koronaviru řádí téměř ve všech částech světa, nevyjímaje ani Filipíny v Tichém oceánu. Tamní prezident Rodrigo Duterte vydal tento týden v televizním vystoupení prohlásil, že nemá problém nařídit, aby všechny ty, kdo budou dělat během koronavirové krize problémy, policie a armáda zastřelila.

„Je to čím dál horší, tak vám znovu vysvětlím vážnost situace. Mé rozkazy policii a armádě zní: Pokud dojde k potížím a nastane situace, při níž se budou lidé vzpírat, či vás budou ohrožovat, na místě je zastřelte,“ prohlásil filipínský prezident. Reagoval tak na protesty obyvatel Quezon City, kteří se bouřili kvůli nedostatkům zásob v oblasti. Lidé se v ulicích shromažďovali, přestože je na sedmapadesátimilionovém ostrově Luzon, kde se hlavní město nachází, vyhlášena karanténa.

Policie se prý protest snažila rozehnat, lidé jej ale neopouštěli. Autority tak zatkly 20 osob. Duterte řekl, že je nutné, aby obyvatelé poslouchali nařízení vlády, a pokud ne, musí si v zemi udržet pořádek. Aby se protesty neopakovaly, nechal do ulic položit otevřené rakve, které mají donutit potenciální protestující si dvakrát rozmyslet, jestli se budou bouřit.

Kancelář filipínského prezidenta později označila Duterteho výroky za pouhou „nadsázku“. Prezident měl daná slova použít jen proto, aby přiměl lidi k dodržování vládou nařízených karanténních opatření. Agentura Reuters k tomu také přidala vyjádření náčelníka státní policie, který měl slova Duterteho taktéž pochopit jen coby demonstraci vážnosti situace, a že nikdo nebude zastřelen.