Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odstranění sochy Koněva je hloupé a směšné. Rusko se ale nemá vměšovat, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman se v nedělním rozhovoru pro pořad Partie na televizi Prima vyjádřil k aféře s odstraněním sochy maršála I. S. Koněva, kterou nechalo sundat vedení městské části Praha 6. Ruská federace kvůli události zahájila trestní stíhání. Prezident přirovnal chování zastupitelstva Prahy 6, které o přesunutí sochy rozhodlo, k obrazoborectví.

„Přemýšlejme, co obrazoborectví v historii dokázalo, zničilo krásná umělecká díla,“ uvedl Zeman. Připomněl, že Koněv se svými vojáky osvobodil na konci druhé světové války nejen Prahu, ale i koncentrační tábor Osvětim. „Má své místo v Praze, zatímco ti, kdo sochu odstraňují, v životě nic pořádně nedokázali,“ konstatoval.

Odsunutí sochy označil Zeman za „hloupé a směšné, komické“, s ohledem na dobu, která uplynula od pádu minulého režimu. Reakci Ruska nicméně považuje za nepřiměřené vměšování do českých záležitostí. Zeman připomněl své nedávné schůzky s velvyslanci Číny a Spojených států, kteří podle něj vyhrožovali Česku také. V prvním případě kvůli vztahům k Tchaj-wanu, v druhém kvůli plánům české vlády zavést digitální daň. „Oběma jsem říkal, že je to vměšování do vnitřních věcí a že je to kontraproduktivní,“ uvedl.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, dala odstranit minulý pátek a chce ji umístit do muzea.