Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu si Zemanovi dopisem postěžoval na stanovisko kancléře Mynáře

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaslal minulý týden prezidentu Miloši Zemanovi dopis, ve kterém vyjadřuje nespokojenost se stanoviskem hradního kancléře Vratislava Mynáře ohledně vzniku výhružného dopisu čínské ambasády k cestě někdejšího šéfa Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan.

Vystrčil se v dopise adresovaném na počátku dubna Hradu dotazoval, jestli si kancléř vyžádal dokument z čínské ambasády ohledně Kuberovy cesty na Tchaj-wan. Na tento dopis místo prezidenta odpověděl Mynář, který uvedl, že žádný výhružný dopis si neobjednal a ve skutečnosti ani neexistuje. 

„Dovoluji si vám zdvořile sdělit, že stanovisko zaslané 7. dubna na moji adresu vaším kancléřem za naplnění mé žádosti ani při vynaložení maximální snahy a dobré vůle v žádném případě považovat nemohu,“ napsal prezidentovi Vystrčil s tím, že by se rád dočkal odpovědi na své původní otázky.

„Já chci odpovědět, zda si vyžádal z čínské ambasády dokument, o kterém se celou dobu bavíme a ve kterém se vyhrožuje České republice. To je něco trochu jiného, než na co pan kancléř odpovídá,“ odůvodnil šéf Senátu, proč se nespokojil s Mynářovou odpovědí a napsal prezidentovi znovu.

Deník N počátkem dubna napsal, že Mynář požádal čínské velvyslanectví o vypracování dokumentu k zamýšlené Kuberově cestě s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Dokument, ve kterém měla čínská ambasáda hrozit trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se cesta uskuteční, a který byl doplněný přípisem Pražského hradu, byl nalezen v pozůstalosti Kubery po jeho smrti. Dokument podle Mynáře ovšem nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny.