Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář poděkuje Číně za pomoc s koronavirem, na Hrad pozval velvyslance

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář dnes pozval na Pražský Hrad velvyslance Čínské lidové republiky Čang Ťien-mina. Chce mu osobně poděkovat za pomoc, kterou Čína poskytla Česku v souvislosti s pandemií koronaviru. Jde především o miliony roušek, respirátorů a dalších pomůcek, které z čínských továren objednala vláda.

O úmyslu kancléře osobně poděkovat čínskému velvyslanci informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář ve čtvrtek dne 16. dubna 2020 pozval na Pražský hrad velvyslance Čínské lidové republiky Čang Ťien-mina, aby vyjádřil poděkování ČLR za pomoc České republice v době pandemie koronaviru. Poděkování je slušnost,“ napsal mluvčí na Twitteru.

Čína již od března pomocí zásobuje pomocí leteckého mostu Česko rouškami, respirátory a dalšími ochrannými pomůckami, které jsou nedostatkové po celém světě už měsíce. Jen na palubě jednoho velkokapacitního Ruslanu bylo 52 600 ochranných obleků, 70 900 ochranných brýlí, 250 000 rukavic, 1 160 000 respirátorů a osm milionů roušek, uvedl už dříve ministr vnitra Jan Hamáček. Nutno podotknout, že se nejedná o bezplatnou pomoc, za dodané materiály platí vláda ČR standardní tržní ceny.

Zároveň se čas od času objevují pochybnosti o funkčnosti a kvalitě dodávaných ochranných prostředků. Na čínské zdravotnické vybavení si stěžovali například ostravští hygienici. Ti uvedli, že rychlotesty k zjištění přítomnosti koronaviru vykazují velkou chybovost. Výhrady měli ke kvalitě roušek a obleků i někteří zdravotníci.