Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Putin kvůli koronaviru rozhodl o odložení oslav 75. výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden rozhodl o odkladu slavnostní vojenské přehlídky 9. května a zrušil veškeré veřejné oslavy 75. výročí ukončení druhé světové války. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na průběh videokonference ruského prezidenta s klíčovými členy vlády.

Své rozhodnutí Putin odůvodnil šířící se nákazou koronavirem, která má v posledních dnech v Rusku znepokojivý průběh. „Je před námi složitá, těžká volba: Datum 9. května je pro nás svaté, ale cena života každého člověka je nevyčíslitelná,“ prohlásil ruský prezident. Přípravy ke slavnostní přehlídce, která se tradičně koná na moskevském Rudém náměstí, měly podle původního plánu začít v těchto dnech.

„Rizika spojená s epidemií koronaviru, jejíž vrchol ještě nenastal, jsou mimořádně vysoká. To mi nedává právo zahájit teď přípravu k přehlídce a dalším hromadným akcím,“ konstatoval Putin a nařídil velení ruské armády, aby přehlídku odložilo. Informace o případném novém datu zatím není známa.

Na oslavy byla pozvána řada zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Trump už oznámil, že do Moskvy na oslavy nepojede, zastoupit ho měl jeden z jeho poradců. Pozvání obdržel i český prezident Miloš Zeman, který koncem března účast na oslavách přislíbil, pokud je organizátoři nezruší.